Contributors to the Technical Programme

The following individuals have contributed to the Technical Programme, the part of the Bioregional Assessment Programme that undertakes bioregional assessments.

Role or team

Contributor(s)

Assistant Secretary

Department of the Environment: Matthew Whitfort

Programme Director

Department of the Environment: Anthony Swirepik

Technical Programme Director

Bureau of Meteorology: Bronwyn Ray

Projects Director

CSIRO: David Post

Principal Science Advisor

Department of the Environment: Peter Baker

Science Directors

CSIRO: Brent Henderson

Geoscience Australia: Steven Lewis

Integration Lead

Bureau of Meteorology: Richard Mount

Programme management

Bureau of Meteorology: Graham Hawke, Louise Minty

CSIRO: Paul Hardisty, Warwick McDonald

Geoscience Australia: Stuart Minchin

Project Leaders

CSIRO: Alexander Herr, Tim McVicar, David Rassam

Geoscience Australia: Hashim Carey, Kriton Glenn, Tim Evans, Martin Smith

Bureau of Meteorology: Natasha Herron

Assets and receptors

Bureau of Meteorology: Richard Mount (Discipline Leader), Eliane Prideaux

Department of the Environment: Larry Guo, Glenn Johnstone, Brad Moore, Wasantha Perera, Jin Wang

Bioregional Assessment Information Platform

Bureau of Meteorology: Lakshmi Devanathan (Team Leader), Derek Chen, Trevor Christie-Taylor, Melita Dahl, Angus MacAulay, Christine Panton, Paul Sheahan, Kellie Stuart

CSIRO: Peter Fitch

Department of the Environment: Geraldine Cusack

Geoscience Australia: Neal Evans

Communications

Bureau of Meteorology: Karen de Plater

CSIRO: Chris Gerbing

Department of the Environment: Lea Locke, Milica Milanja

Geoscience Australia: Chris Thompson

Coordination

Bureau of Meteorology: Julie Burke, Sarah van Rooyen

CSIRO: Ruth Palmer

Department of the Environment: James Hill, Angela Kaplish, Megan Stanford, Craig Watson

Geoscience Australia: Tenai Luttrell

Ecology

CSIRO: Anthony O'Grady (Discipline Leader), Tanya Doody, Brendan Ebner, Kate Holland, Craig MacFarlane, Patrick Mitchell, Justine Murray, Chris Pavey, Jodie Pritchard, Nat Raisbeck‑Brown, Ashley Sparrow, Georg Wiehl

Geology

CSIRO: Deepak Adhikary, Luke Connell, Emanuelle Frery, Jane Hodgkinson, James Kear, Manoj Khanal, Zhejun Pan, Kaydy Pinetown, Matthias Raiber, Hayley Rohead-O'Brien, Regina Sander, Peter Schaubs, Garth Warren, Paul Wilkes, Andrew Wilkins, Yanhua Zhang

Geoscience Australia: Steven Lewis (Discipline Leader), Stephen Hostetler, Bruce Radke

Geographic information systems

CSIRO: Caroline Bruce, Jody Bruce, Steve Marvanek, Arthur Read

Geoscience Australia: Adrian Dehelean

Groundwater modelling

CSIRO: Russell Crosbie (Discipline Leader), Olga Barron, Tao Cui, Warrick Dawes, Lei Gao, Sreekanth Janardhanan, Luk Peeters, Praveen Kumar Rachakonda, Wolfgang Schmid, Saeed Torkzaban, Chris Turnadge, Binzhong Zhou

Hydrogeology

CSIRO: Konrad Miotlinski

Geoscience Australia: Tim Ransley (Discipline Leader), Rebecca Cassel, Steven Hostetler, Jim Kellett, Jessica Northey, Baskaran Sundaram, Gabrielle Yates

Information management

Bureau of Meteorology: Brendan Moran (Team Leader), Belinda Allison, Jill McNamara, Suzanne Slegers

CSIRO: Nick Car, Phil Davies, Andrew Freebairn, Mick Hartcher, Geoff Hodgson, Brad Lane, Ben Leighton, Trevor Pickett, Ramneek Singh, Matt Stenson

Geoscience Australia: Luke Caruana, Matti Peljo

Products

CSIRO: Becky Schmidt (Products Manager), Maryam Ahmad, Daniel Aramini, Heinz Buettikofer, Simon Gallant, Karin Hosking, Frances Marston, Linda Merrin, Sally Tetreault-Campbell, Catherine Ticehurst

Geoscience Australia: Penny Kilgour, Kathryn Owen

Risk and uncertainty

CSIRO: Simon Barry (Discipline Leader), Jeffery Dambacher, Jess Ford, Keith Hayes, Geoff Hosack, Yang Liu, Warren Jin, Dan Pagendam, Carmel Pollino

Surface water hydrology

CSIRO: Neil Viney (Discipline Leader), Santosh Aryal, Mat Gilfedder, Fazlul Karim, Lingtao Li, Dave McJannet, Jorge Luis Peña-Arancibia, Xiaogang Shi, Tom Van Niel, Bill Wang, Ang Yang, Yongqiang Zhang

Last updated:
10 February 2017